Automatyka dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie wody

Produkcja szaf sterowniczych

zapytaj o ofertę

Produkcja

Produkcja. Nadzór. Serwis
Zadzwon +48 506 781 253

Wdrożenie automatyki dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie wody w stacjach wodociągowych

Automatyka dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie wody w instalacjach wodociągowych i gaśniczych rozwiązuje kwestie optymizacji pracy przepompowni w celu wyeliminowania szeregu problemów – nadmiernego zużycia energii elektrycznej oraz spadków ciśnienia w zależności od odbioru. Przepompownie podtrzymujące ciśnienie powinny zapewniać stabilne zaopatrzenie w wodę, które zależy od zdolności systemu zarządzania, w porę wykrywać zmiany ciśnienia i wydawać polecenia w celu jego stabilizacji i utrzymania na ustalonym poziomie. W trybie zarządzania ręcznego szybkość i jakość reakcji jest niedostateczna dla osiągnięcia pełnowartościowego efektu.

Jakie problemy rozwiązuje automatyzacja przepompowni wodociągowych

 

Najczęściej spotykane problemy, związane z doprowadzeniem wody do instalacji wodociągowych i gaśniczych, są dobrze znane osobom eksploatującym przepompowanie ścieków oraz specjalistom w dziedzinie wodociągów. Umownie można je podzielić na problemy technologiczne i kwestie wydajności energetycznej wodociągów:

  • niestabilność ciśnienia – w okresach maksymalnego poboru ciśnienie wody spada, użytkownicy mają problemy z uruchomieniem urządzeń technologicznych oraz sprzętu AGD;
  • opóźnienie uruchomienia pompy rezerwowej w przypadku wyłączenia pompy głównej, przerwa w dostawie wody, potrzeba napełnienia systemu i zwiększenie ryzyka uderzenia hydraulicznego;
  • opóźnienie uruchomienia podtrzymujących pomp jockey w przypadku zwiększonego zapotrzebowania lub podłączenie użytkowników z dużym poborem, w tym również stacji gaśniczych;
  • brak koordynacji w uruchamianiu i wyłączaniu urządzeń pompujących we współudziale z zasuwami, zaworami i innymi urządzeniami w sieci wodociągowej;
  • brak szybkiej informacji o ciśnieniu, trybie pracy, zapełnieniu zbiorników zasilających, poborze wody i stanie systemu jako całości.

Nawarstwienie się błędów i czynników niestabilności prowadzi do ekonomicznych strat – od zwiększonego zużycia urządzeń do nadmiernego zużycia energii elektrycznej i wody, w tym również z powodu odprowadzania jej nadmiaru do kanalizacji. W przedsiębiorstwach przemysłowych aktualny jest problem awaryjnego zatrzymania procesów technologicznych, wymagających stałego lub krótkoterminowego masowego dopływu wody, podtrzymywania ciśnienia w układzie cyrkulacyjnym.

Korzyści ekonomiczne i technologiczne

Wdrożenie kompleksowej automatyzacji pracy przepompowni podtrzymujących ciśnienie w systemach wodociągowych i gaśniczych pozwala optymalizować pracę urządzenia w szerokim zakresie parametrów. Automatyka może być wdrożona na kilku poziomach – jeśli system zarządzania pompami i stacjami zapewnia bezpieczeństwo urządzeń, to automatyczna kontrola pozostałych parametrów umożliwia zmianę podejścia do organizacji dostaw wody i zapotrzebowania na energię elektryczną. Podsumowując, koszty zaopatrzenia w wodę w połączeniu z nieproduktywnymi kosztami, włączając drugorzędne efekty, mogą obniżyć się o 30-40%.

Możliwości automatyzacji w systemie podnoszącym ciśnienie

 

W zestawie kompleksowej automatyki dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie wody znajdują się czujniki i urządzenia, informujące o konkretnychwskaźnikach, urządzenia do przetwarzania informacji, szafa sterownicza wyposażona w komponenty elektroniczne i przekaźnikowe. W zależności od konfiguracji i wybranego przez zamawiającego poziomu zaawansowania systemu, można uzyskać następujące możliwości:

  • kontrola ciśnienia wody na wejściu (przy zasilaniu z wodociągu miejskiego), odczyt pomiarów za przepompownią ścieków i w punktach poboru;
  • kontrola pracy pomp pod względem ciśnienia, obiegu, przeciążenia;
  • reakcja na spadek ciśnienia – automatyka szybko podłącza pompy podtrzymujące ciśnienie w przypadku zwiększonego poboru, kontroluje wskaźniki procesu;
  • reakcja na odłączenie pompy głównej – zostaje załączona pompa rezerwowa;
  • kontrola poziomu wody w zbiorniku zasilającym, na wyjściu studni zasilającej.

W większości przypadków pomiary czujników są bezpośrednio przetwarzane w szafie sterowniczej, jednocześnie jest przewidziana możliwość przesłania ostrzeżenia o zagrożeniu bezpośrednio do szafy lub zdalnie na oddalony pulpit. W rezultacie spadki ciśnienia zostaną wyrównane, zmniejszy się zużycie energii elektrycznej, zostaną zredukowane do minimum lub wyeliminowane całkowicie przerwy w dostawie wody z powodu nagłego zatrzymania pomp. Zależność od rekcji personelu zostanie zminimalizowana, pojawi się możliwość obiektywnej kontroli pracy urządzeń w dowolnym miejscu.

Rozszerzenie kompleksu kontroli i zarządzania

Poszerzyć możliwości automatyki można dzięki wdrożeniu systemów dyspozytorskich i telemetrycznych – w złożonych obiektach z rozgałęzioną siecią i duża ilością pomp informacja będzie przekazywana do centralnego pulpitu, a operacyjne decyzję będą podejmowane przez dyspozytora lub zastępujące go oprogramowanie.

Lokalny schemat automatyzacji przepompowni podtrzymujących ciśnienie wody może być realizowany bez zastosowania środków przekazu i zdalnego zarządzania. Przepompowania będzie pracować pod kontrolą automatyki, wbudowanej w szafę. W przypadku kilku lokalnych przepompowni w złożonych obiektach potrzebny będzie przesył danych przy użyciu bezpiecznego protokołu z wykorzystaniem modemów i sieci GSM. Podczas opracowywania projektu uwzględniane są zasady zarządzania głównymi urządzeniami, na przykład możliwość zmiany produktywności pomp poprzez zastosowanie przetwornic częstotliwości w asynchronicznych silnikach.

Nasze usługi w zakresie automatyzacji wodociągowych i gaśniczych przepompowni podtrzymujących ciśnienie

Firma Sauka Baj Sp. z o.o. oferuje opracowanie i pełne wdrożenie systemów automatyzacji dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie w przedsiębiorstwach przemysłowych, rolniczych i wodociągowo-kanalizacyjnych, w mieszkalnych i użytkowych kompleksach dowolnego przeznaczenia. Oferujemy swoje usługi państwowym i prywatnym przedsiębiorstwom, zapewniamy gwarancję, pełny pakiet projektowy i testowy, certyfikaty na urządzenia oraz obsługę gwarancyjną i serwisową.

 

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.