Automatyzacja węzłów cieplnych

Produkcja szaf sterowniczych

zapytaj o ofertę

Produkcja

Produkcja. Nadzór. Serwis
Zadzwon +48 506 781 253

Zasady i charakterystyka automatyzacji  węzłów cieplnych 

Nowoczesna automatyzacja węzłów cieplnych umożliwia stworzenie warunków bezawaryjnej pracy urządzeń oraz uzyskanie efektu oszczędności energii poprzez zmniejszenie strat oraz nieproduktywnych nakładów. W warunkach klimatycznych Białorusi, gdzie sezon jesienno-zimowy charakteryzuje się dużymi zmianami temperatury w szerokim zakresie z przejściem od wartości ujemnych do dodatnich, można osiągnąć znaczne zmniejszenie strat dzięki optymizacji pracy systemu grzewczego i CWU w konkretnym obiekcie.

Dlaczego są wdrażane systemy automatyzacji dla węzłów cieplnych? 

Efekt oszczędności jest uzyskiwany dzięki kontrolowanym zmianom trybu pracy instalacji. W tym celu wykorzystywane jest kilka rodzajów technicznych urządzeń, będących w stanie kontrolować i porównywać temperaturę w pomieszczeniach, na zewnątrz, w rurociągach oraz urządzeniach grzewczych. Praktyka pokazuje, że dzięki zastosowaniu elastycznie zarządzanych trybów ogrzewania można uzyskać:

  • spadek utraty ciepła do 30% dzięki zapobieganiu przegrzewaniu oraz nadmiernemu zużyciu energii, wynikającemu ze wzrostu temperatury zewnętrznej, w zależności od trybu pracy przedsiębiorstwa, zmianowości, okresów przestojów oraz dni wolnych od pracy;
  • zmniejszenie bezwładności cieplnej systemu grzewczego i strat, związanych z opóźnionymi reakcjami na zmiany pogody;
  • obniżenie nakładów na obsługę dzięki mniejszemu zużyciu urządzeń, szybkiej identyfikacji usterek i odchyleń od normy, usuwanie przesłanek do awarii;
  • optymizację wydatków związanych z opłacaniem pracy operatorów, personelu technicznego, mniejsza zależności od czynnika

Automatyzacja zarządzania węzłem cieplnym pozwala powiązać pracę ogrzewania z warunkami panującymi na zewnątrz, prowadzić stałą kontrolę sprawności węzłów i agregatów, utrzymywać urządzenia w dobrym stanie technicznym w sezonie stałego ich użytkowania.

Zasady i charakterystyka automatyki kontroli i zarządzania ogrzewaniem

Zasada automatyzacji węzłów cieplnych w budynkach polega na stworzeniu systemu, kontrolującego podstawowe parametry pracy urządzeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa (bezawaryjności) oraz zarządzającego trybem ogrzewania w celu utrzymywania optymalnego zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Instalacja zautomatyzowanego systemu zarządzania węzłem cieplnym uwzględnia potrzebę:

  • kontroli temperatury i ciśnienia chłodziwa na wlocie od źródła (kotłowni);
  • kontroli szczelności strumienia ciepła i zużycia energii cieplnej w budynku (w zależności od schematu ogrzewania);
  • kontroli parametrów w rurociągach powrotnych z uwzględnieniem różnicy temperatur po odbiorze energii;
  • kontroli parametrów pracy urządzenia – pomp, zaworów, zasuw i innego sprzętu.

System składający się z kilku poziomów kontroli zapewnia jego techniczne bezpieczeństwo – zapobiega spadkom ciśnienia, uderzeniom hydraulicznym, przeciążeniom i nieprawidłowym odłączeniom komponentów. Informacja jest przekazywana do konsoli dyspozytora (urządzenia końcowego) w celu przetworzenia i reagowania.

Co jest niezbędne do opracowania i realizacji projektu?

W celu stworzenia nowego lub rekonstrukcji istniejącego węzła cieplnego, wyposażonego w automatyczny system kontroli i zarządzania, niezbędne jest opracowanie projektu automatyzacji, w którym uwzględnia się:

  • ogólny stan oraz podstawowe parametry systemu grzewczego;
  • konieczność zastosowania określonych metod do odczytu pomiarów,zarządzania pracą poszczególnych urządzeń, przekazu danych (telemetrii) i systemu dyspozytorskiego;
  • wyposażenia składające się z czujników, urządzeń monitorujących, szaf sterujących zasilaniem;
  • profil działalności konkretnego obiektu.

Węzeł cieplny można zautomatyzować w przedsiębiorstwie przemysłowym i rolniczym, w budynku mieszkalnym i obiekcie infrastruktury. W celu opracowania projektu konieczne jest przeprowadzenie rekonesansu na miejscu, zapoznanie się z dokumentacją techniczną, uzgodnienie z zamawiającym zakresu zadań oraz kosztów jego realizacji.

Nasza oferta i atuty

Sauka Baj Sp. z o.o. oferuje przedsiębiorstwom i organizacjom kompleksowe rozwiązanie zadań w zakresie automatyzacji węzłów cieplnych:

  • współpracujemy z przedsiębiorstwami państwowymi i prywatnymi na jasnych warunkach;
  • oferujemy pełny pakiet dokumentacji, niezbędnej do zatwierdzenia prac oraz późniejszej eksploatacji węzła cieplnego;
  • wykorzystujemy niezawodne, podlegające kontroli i certyfikacji wyposażenie, odpowiadające wymogom krajów EU (EUG);
  • oferujemy korzystne warunki i programy indywidualnej współpracy ze strategicznymi klientami.

Firma dysponuje własną bazą części zapasowych, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych do realizacji prac o dowolnym poziomie zaawansowania. Kontaktując się z naszymi specjalistami można uzyskać szczegółową informację oraz ustalić warunki współpracy.


CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.