Praca urządzeń pompujących wodę ze studni głębinowych może być kontrolowana na kilka sposobów w zależności od konkretnych warunków.
- Sterowanie ciśnieniem – system zawiera membranowy hydrauliczny akumulator z przekaźnikiem, który ustawia się na minimalne i maksymalne wychylenie membrany w zależności od ilości cieczy. Pompa włącza się na minimum, wyłącza na maksimum.
- Zabezpieczenie przed pracą bez wody – czujnik ciśnienia z przekaźnikiem odłącza silnik w przypadku krytycznego spadku ciśnienia i osuszenia rury.
- Sterowanie poziomowe w studni – system pływaków, zainstalowany w studni, łączy się z przekaźnikiem załączającym przepompownię. Możliwe jest stopniowe uruchamiania kilku pomp w zależności od poboru wody i jej poziomu w
- Sterowanie poziomowe w odwiercie – zamiast systemu pływaków wykorzystywany jest elektrolityczny czujnik, przewodzący prąd tylko wtedy, gdy jest zanurzony w wodzie. W przypadku odwodnienia połączony z nim przekaźnik przekazuje plecenie odłączenia zasilania
- Sterowanie w zależności od napełnienia wodociągu lub kontrola ciśnienia wzdłuż przepływu – przełącznik łopatkowy załączą się w przypadku braku przepływu cieczy przez rurę.
W nowoczesnych systemach automatyki dla studni głębinowych może być zastosowany drogi, za to efektywny schemat zarządzania silnikami pomp, zbudowany na inwerterze i zmianie częstotliwości prądu przemiennego. To rozwiązanie jest odpowiednie dla dużych obiektów ze znacznym poborem wody ze studni, w szczególności dla przedsiębiorstw wodociągowych, gdzie duże znaczenie ma oszczędność energii elektrycznej.