System dyspozytorski

System dyspozytorski w produkcyjnych i pomocniczych procesach

System dyspozytorski w ramach systemów inżynieryjnych i wspomagających procesów technologicznych jest składową środków i metod przemysłowej automatyzacji. Główne zadanie tego systemu lub podsystemu w zależności od skali realizacji –to zbieranie, systematyzacja, przekazywanie i wyświetlenie informacji na urządzeniu końcowym. Projekt można realizować na różnych poziomach zaawansowania, koncentrując się na potrzebie stworzenia systemu pełniącego funkcje informacyjne lub systemu zintegrowanego z kompleksem zautomatyzowanego zarządzania procesowego.

Zasady i możliwości zautomatyzowanego systemu dyspozytorskiego w przedsiębiorstwie

W praktyce system dyspozytorski działa według schematu modułowego. To oznacza, że w punktach istotnych dla pracy urządzeń, instalowane są instrumenty do zbierania informacji o parametrach – temperaturze, ciśnieniu, szczelności strumieni ciepła lub przepływu wody (cieczy technologicznych). Następnie budowany jest łańcuch modułowy:

  • czujniki przekazują informację do kontrolerów w celu jej przetworzenia;
  • kontrolery przetwarzają informację w zestaw sygnałów i przesyłają za pomocą urządzeń do transmisji danych;
  • strumień sygnałów jest odbierany i rozszyfrowywany na konsoli;
  • informacja o procesach i parametrach zostaje wyświetlona na wyświetlaczu, panelu sterowania, konsoli

W zależności od charakteru obiektu i profilu produkcji zautomatyzowany system dyspozytorski może zostać wdrożony dla głównych i pomocniczych procesów.

Ponadto, system może pełnić tylko funkcję informacyjną, być skoncentrowany na wyświetlaniu informacji, lub być zintegrowany z informacją zwrotną. W tym przypadku dyspozytor lub komputer mogą reagować na zmiany procesu i wydawać polecenia. Ważną składową systemu dyspozytorskiego jest telemetria – techniczne rozwiązanie do zbierania i zdalnego przekazywania informacji.

Zalety rozwiązania i korzyści ekonomiczne

Wdrożenie zautomatyzowanego systemu dyspozytorskiego w budynkach mieszkalnych, przepompowniach ścieków, węzłach cieplnych i studniach głębinowych wodociągów pozwala istotnie zwiększyć jakość pracy urządzeń i obniżyć nieproduktywne koszty. Rozwiązanie jest stosowane w zarządzaniu urządzeniami dźwigowymi, automatycznymi transportowymi kompleksami (taśmami transportowymi).

Zalety i korzyści wynikające z wdrożenia nowoczesnego systemu dyspozytorskiego:

  • spadek poziomu kosztów utrzymania stabilnej pracy urządzeń, oszczędności mogą sięgać 30-40% w zależności od konkretnych warunków;
  • znaczny spadek ryzyka błędu ludzkiego z powodu niedostatecznie szybkiego informowania o stanie systemu;
  • możliwość organizacji pracy z mniejszą ilością personelu bez utraty kontroli nad systemem grzewczym, CWU, wodociągowym i kanalizacyjnym;
  • wydłużenie okresu między naprawami i konserwacją pomp, zaworów i innych urządzeń dzięki stworzeniu optymalnego reżimu eksploatacji;
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię dzięki szybkiej reakcji na zmiany w procesach produkcyjnych i

System dyspozytorski jest wdrażany na podstawie modułowych, projektowych rozwiązań, pozwalających dostosować niezbędne urządzenia do profilu przedsiębiorstwa, optymalizować jego koszt z uwzględnieniem funkcjonalności. System jest integrowany z systemem kompleksowego zarządzania, jeśli zachodzi potrzeba wykorzystania możliwości automatyki przemysłowej na szeroką skalę.

Nasza oferta i możliwości

Firma Sauka Baj Sp. z o. o. oferuje swoje usługi w zakresie opracowania, wdrożenia oraz obsługi zautomatyzowanego systemu dyspozytorskiego dla przemysłowych, komunalnych i rolniczych przedsiębiorstw. Po zapoznaniu się z dokumentacją i obiektem projektujemy i uzgadniamy z zamawiającym niezbędne rozwiązania projektowe. Do transmisji danych wykorzystywane są moduły GSM –najbardziej ekonomiczne i efektywne rozwiązanie.

Firma posiada certyfikaty na wszystkie modele urządzeń, współpracuje z państwowymi i prywatnymi przedsiębiorstwami, udostępnia zamawiającemu pełny pakiet dokumentacji, niezbędnej do sporządzania raportów oraz późniejszej eksploatacji systemu.

 

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.