Telemetria

Telemetria w monitorowaniu procesów produkcyjnych

Telemetria przemysłowa – kompleksowe połączenie urządzeń i oprogramowania, zaprojektowane i wdrożone w celu odczytywania, opracowywania i przesyłania danych o stanie technicznym i pracy głównych i pomocniczych urządzeń.

Telemetryczne komponenty i łańcuchy urządzeń są włączane do przemysłowych systemów dyspozytorskich jako środki służące do zdalnego zbierania i przesyłania informacji. Pod względem zaawansowania kompleks może zostać zaprojektowany z różnymi poziomami dostępu, rozgałęzieniami, funkcjonalnością w zależności od specyfiki obiektu i charakteru zarządzania urządzeniami.

Wyposażenie i urządzenia telemetryczne są wykorzystywane praktycznie w każdym zautomatyzowanym procesie. Firma Sauka Bay Sp. z o.o. zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem przemysłowej telemetrii i automatyzacji w obiektach zaopatrujących w wodę, odprowadzających ścieki, grzewczych w sferze produkcyjnej, komunalnej oraz infrastrukturalnej. Wykorzystujemy certyfikowane systemy zbierania i przesyłania danych, pozwalające wprowadzić odpowiednie rozwiązanie, uwzględniając profil obiektu i wymagania techniczne dla branż przemysłowych.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemów przemysłowej telemetrii w przedsiębiorstwie

Przed zamawiającym, decydującym się na wdrożenie telemetrycznego monitorowania procesu produkcyjnego, pojawia się szereg możliwości i korzyści:

  • informacja o stanie urządzenia i trybach pracy jest przekazywana zaufanym kanałem do pulpitu (urządzenie końcowe) i pozwala kontrolować procesy;
  • kompletność i wiarygodność informacji nie zależy od sumienności personelu;
  • system telemetrii przekazuje dane w formacie elektronicznym, co pozwala nie tylko szybko je zilustrować, ale również przechowywać przez określony czas;
  • spadek kosztów związanych z nadmiernym zużyciem energii, utrzymaniem personelu, awariami i naprawami urządzeń.

Sporządzanie raportów zostaje znacznie uproszczone, ponieważ zapis parametrów systemu może być wykorzystany w celu sprawdzenia pracy personelu, ustalenia przyczyn awarii oraz zwiększonego zużycia energii.

Charakterystyka i zasady projektowania

Systemy telemetryczne są opracowywane na zasadzie modułowej. Projektanci zapoznają się z dokumentacją obiektu, otrzymują od zamawiającego informację o parametrach, które powinny być rejestrowane przez czujniki. Następnie uzgadnia się sposób ilustrowania informacji oraz jej przechowywania. Korzystając z gotowych komponentów budowany jest łańcuch urządzeń:

  • czujniki w urządzeniach kontrolujących do rejestrowania wskaźników ciśnienia, temperatury, zużycia wody i gazu, innych parametrów technologicznych procesu;
  • kontrolery i szafy sterownicze – urządzenia przekształcające informację w format cyfrowy i gromadzące ją w celu dalszego przesłania i przetwarzania;
  • systemy łączności – to dwa lub więcej łańcuchów przesyłania danych z czujników i kontrolerów do urządzenia, łączącego się z oddalonym punktem;
  • środki dekodowania, odbierania, wyświetlania oraz zapisywania informacji w końcowym urządzeniu lub grupie urządzeń.

Blokowo-modułowe rozwiązanie pozwala wykorzystać sprawdzone w praktyce komponenty i odpowiednio dobierać je do określonych urządzeń. Oprócz podstawowych modułów dobierany jest protokół komunikacyjny między czujnikami i kontrolerami, innymi elementami całego kompleksu. W celu przesyłania danych do dyspozytorni wykorzystywana jest technologia GSM.

Nasze usługi i możliwości

Sauka Baj Sp. z o.o. oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie telemetrii dla przedsiębiorstw sektora komunalnego, przemysłu i rolnictwa, handlowych i usługowych obiektów. Firma posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych projektów i dysponuje własną bazą certyfikowanych komponentów. Oferujemy współpracę z państwowymi i prywatnymi przedsiębiorstwami na jasnych warunkach od opracowania projektu do uruchomienia i obsługi posprzedażowej systemu telemetrycznego.

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.