Produkcja szaf sterowniczych
Przemysłowe systemy zarządzania pompami
Systemy zarządzania pompami z wykorzystaniem przekaźnikowych i elektronicznych modułów są wykorzystywane w obszarach działalności, gdzie niezbędne jest utrzymanie stabilnych parametrów cyrkulacji lub przepływu cieczy przy użyciu przepompowni lub oddzielnych pomp z zasilaniem elektrycznym. W celu realizacji zadań mogą być wykorzystane kompleksy o różnym poziomie automatyzacji, w tym również integrowane z ogólnymi systemami kompleksy telemetrii i systemy dyspozytorskie w przedsiębiorstwie i obiekcie lokalnym.
Funkcjonalność i główne przeznaczenie systemów zarządzania pompami
Funkcje przemysłowego systemu zarządzania pompami można umownie podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych zalicza się kontrolę parametrów samego urządzenia i zabezpieczenia jego wydajności, bezawaryjności, zapobieganie usterkom. Drugie, wewnętrzne, zależą od potrzeby połączenia systemu zarządzania pompami z zależnymi od niego urządzeniami i systemami, optymalizowania trybów produktywności i zapotrzebowania na energię konkretnego obiektu.
Wewnętrzne funkcje systemu
Główna część systemu zarządzania pompami znajduje się w urządzeniu lub podłączonej do niej szafie sterowniczej. Kontrolę parametrów i bezawaryjności zapewniają czujniki i przekaźniki:
- kontrola ciśnienia na wejściu i wyjściu;
- kontrola poziomu wody w rurociągach, odłączenie pompy w przypadku braku wody (tryb pracy „na sucho”);
- kontrola temperatury silnika i części urządzenia podlegających tarciu;
- sterowanie włączaniem i wyłączaniem w przypadku otrzymania zewnętrznych sygnałów o krytycznym poziomie cieczy, ciśnienia, innych wskaźników.
W większości nowoczesnych przepompowni ta zasada jest realizowana na poziomie projektowania, kiedy producent kompleksu zawczasu instaluje w nim wszystkie niezbędne komponenty i zapewnia ich współdziałanie. Bezpośrednio na pompie mogą być zamontowane niezbędne narzędzia do pomiaru parametrów.
Zewnętrzna funkcjonalność i integracja z obiektem zabezpieczającym
Zewnętrzny poziom systemu zapewnia zarządzanie pompami w określonym obiekcie z uwzględnieniem warunków i profilu systemu, w którym podtrzymywane jest ciśnienie, napełnianie rurociągów i zbiorników. Na poziomie przemysłowym takiego rodzaju kompleksy są najbardziej pożądane w następujących obszarach:
- zabezpieczenie cyrkulacji w systemach grzewczych i automatyzacja pracy węzłów cieplnych;
- pobór wody ze zbiorników naturalnych i podłączenie przepompowni do systemu automatycznego zarządzania;
- system automatyki przepompowni ścieków i punktów odbioru/przepływu ścieków;
- włączenie urządzeń pompujących do technologicznego kompleksu cyrkulacji wody w celu zabezpieczenia głównego procesu produkcji, na przykład, odlewania z chłodzeniem pieców indukcyjnych.
Są to bardziej skomplikowane rozwiązania, w których przemysłowy system zarządzania pompami powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem interakcji z urządzeniami zewnętrznymi. W takich przypadkach projektanci mogą zastosować rozszerzone modułowe kompleksy, zapewniające kontrolę i podtrzymywanie stabilnego ciśnienia, parametrów włączania i wyłączania, awaryjnego zatrzymania urządzeń.
Poziomy projektowania systemów zarządzania pompami
Przemysłowe i komunalne systemy zautomatyzowanego zarządzania przepompowniami i pompami są projektowane z uwzględnieniem trzech podstawowych poziomów kontroli i zaawansowania.
- Kontrolowany jest poziom cieczy, ciśnienie w systemie oraz obecność wody w rurociągach. Realizowany w oparciu o przekaźniki, pływaki, zawory.
- Kontrola ciśnienia, poziomu napełnienia i pracy „na sucho” z włączeniem elektronicznych komponentów i możliwością zapobiegania przeciążeniom, przepełnieniu, odwodnieniu
- Kontrola podstawowych parametrów, system awaryjnego zatrzymania, blokada cyklicznego uruchamiania się, wykorzystanie inwertorowych schematów sterowania obrotami silników elektrycznych w w pompach.
Pierwszy wariant jest najbardziej dostępny z punktu widzenia swojej prostoty i nakładów finansowych, drugi rozszerza możliwości kontroli i integracji z systemem zarządzania, trzeci wariant wymaga dużych nakładów finansowych i jest przewidziany dla potężnych energochłonnych przepompowni. Wykorzystuje się w nim przetwornice częstotliwości, kontrolery do regulacji obrotów, inne skomplikowane komponenty, umożliwiające zaoszczędzenie nawet jednej trzeciej zużywanej energii elektrycznej.
Firma Sauka Baj opracowuje, instaluje oraz uruchamia przemysłowe systemy zarządzania pompami w przedsiębiorstwach, rolnictwie, sektorze gospodarki komunalnej i obiektach wodociągowych. Nasze rozwiązania projektowe i baza komponentów są certyfikowane, spełniają wymagania EU oraz warunki techniczne, posiadają gwarancję i podlegają obsłudze posprzedażowej.