Przemysłowe systemy zarządzania pompami

Produkcja szaf sterowniczych

zapytaj o ofertę

Produkcja

Produkcja. Nadzór. Serwis
Zadzwon +48506145710

Dla węzłów cieplnych

Szczegóły

Dla przepompowni  ścieków

Szczegóły

Dla przepompowni podtrzymujących ciśnienie

Szczegóły

Dla studni głębinowych

Szczegóły

Przemysłowe systemy zarządzania pompami 

Systemy zarządzania pompami z wykorzystaniem przekaźnikowych i elektronicznych modułów są wykorzystywane w obszarach działalności, gdzie niezbędne jest utrzymanie stabilnych parametrów cyrkulacji lub przepływu cieczy przy użyciu przepompowni lub oddzielnych pomp z zasilaniem elektrycznym. W celu realizacji zadań mogą być wykorzystane kompleksy o różnym poziomie automatyzacji, w tym również integrowane z ogólnymi systemami kompleksy telemetrii i systemy dyspozytorskie w przedsiębiorstwie i obiekcie lokalnym. 

Funkcjonalność i główne przeznaczenie systemów zarządzania pompami

Funkcje przemysłowego systemu zarządzania pompami można umownie podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych zalicza się kontrolę parametrów samego urządzenia i zabezpieczenia jego wydajności, bezawaryjności, zapobieganie usterkom. Drugie, wewnętrzne, zależą od potrzeby połączenia systemu zarządzania pompami z zależnymi od niego urządzeniami i systemami, optymalizowania trybów produktywności i zapotrzebowania na energię konkretnego obiektu.

Wewnętrzne funkcje systemu

Główna część systemu zarządzania pompami znajduje się w urządzeniu lub podłączonej do niej szafie sterowniczej. Kontrolę parametrów i bezawaryjności zapewniają czujniki i przekaźniki:

 • kontrola ciśnienia na wejściu i wyjściu;
 • kontrola poziomu wody w rurociągach, odłączenie pompy w przypadku braku wody (tryb pracy „na sucho”);
 • kontrola temperatury silnika i części urządzenia podlegających tarciu;
 • sterowanie włączaniem i wyłączaniem w przypadku otrzymania zewnętrznych sygnałów o krytycznym poziomie cieczy, ciśnienia, innych wskaźników.

W większości nowoczesnych przepompowni ta zasada jest realizowana na poziomie projektowania, kiedy producent kompleksu zawczasu instaluje w nim wszystkie niezbędne komponenty i zapewnia ich współdziałanie. Bezpośrednio na pompie mogą być zamontowane niezbędne narzędzia do pomiaru parametrów.

Zewnętrzna funkcjonalność i integracja z obiektem zabezpieczającym

Zewnętrzny poziom systemu zapewnia zarządzanie pompami w określonym obiekcie z uwzględnieniem warunków i profilu systemu, w którym podtrzymywane jest ciśnienie, napełnianie rurociągów i zbiorników. Na poziomie przemysłowym takiego rodzaju kompleksy są najbardziej pożądane w następujących obszarach:

 • zabezpieczenie cyrkulacji w systemach grzewczych i automatyzacja pracy węzłów cieplnych;
 • pobór wody ze zbiorników naturalnych i podłączenie przepompowni do systemu automatycznego zarządzania;
 • system automatyki przepompowni ścieków i punktów odbioru/przepływu ścieków;
 • włączenie urządzeń pompujących do technologicznego kompleksu cyrkulacji wody w celu zabezpieczenia głównego procesu produkcji, na przykład, odlewania z chłodzeniem pieców indukcyjnych.

Są to bardziej skomplikowane rozwiązania, w których przemysłowy system zarządzania pompami powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem interakcji z urządzeniami zewnętrznymi. W takich przypadkach projektanci mogą zastosować rozszerzone modułowe kompleksy, zapewniające kontrolę i podtrzymywanie stabilnego ciśnienia, parametrów włączania i wyłączania, awaryjnego zatrzymania urządzeń.

Poziomy projektowania systemów zarządzania pompami

Przemysłowe i komunalne systemy zautomatyzowanego zarządzania przepompowniami i pompami są projektowane z uwzględnieniem trzech podstawowych poziomów kontroli i zaawansowania.

 • Kontrolowany jest poziom cieczy, ciśnienie w systemie oraz obecność wody w rurociągach. Realizowany w oparciu o przekaźniki, pływaki, zawory.
 • Kontrola ciśnienia, poziomu napełnienia i pracy „na sucho” z włączeniem elektronicznych komponentów i możliwością zapobiegania przeciążeniom, przepełnieniu, odwodnieniu
 • Kontrola podstawowych parametrów, system awaryjnego zatrzymania, blokada cyklicznego uruchamiania się, wykorzystanie inwertorowych schematów sterowania obrotami silników elektrycznych w w pompach.

Pierwszy wariant jest najbardziej dostępny z punktu widzenia swojej prostoty i nakładów finansowych, drugi rozszerza możliwości kontroli i integracji z systemem zarządzania, trzeci wariant wymaga dużych nakładów finansowych i jest przewidziany dla potężnych energochłonnych przepompowni. Wykorzystuje się w nim przetwornice częstotliwości, kontrolery do regulacji obrotów, inne skomplikowane komponenty, umożliwiające zaoszczędzenie nawet jednej trzeciej zużywanej energii elektrycznej.

Firma Sauka Baj opracowuje, instaluje oraz uruchamia przemysłowe systemy zarządzania pompami w przedsiębiorstwach, rolnictwie, sektorze gospodarki komunalnej i obiektach wodociągowych. Nasze rozwiązania projektowe i baza komponentów są certyfikowane, spełniają wymagania EU oraz warunki techniczne, posiadają gwarancję i podlegają obsłudze posprzedażowej.

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.