Produkcja szaf sterowniczych
Szafy sterownicze i automatyka dla przemysłu i sektora komunalnego
Szafy sterownicze do zarządzania pompami, systemami przemysłowej automatyki, systemami dyspozytorskimi i telemetrycznymi są strukturalnymi i modułowymi częściami kompleksu automatyzacji, w którym skoncentrowane są komponenty elektroniczne, przekaźnikowe i przemienne. Konstrukcje i rozmiary szaf są zróżnicowane, urządzenie jest dostosowywane do warunków konkretnego obiektu lub kompleksu automatyki, dla którego opracowywany jest określony schemat.
Budowa szafy sterowniczej z uwzględnieniem profilu użytkowania
Zasady automatyzacji przemysłowych procesów narzucają konieczność skupienia części urządzeń i komponentów w jednym module, jakim jest szafa sterownicza. W celu zapewnienia funkcjonalności i łączności z innymi składowymi kompleksu automatyki szafa sterownicza musi zawierać następujące elementy:
- urządzenia i instrumenty następującego typu – złącza, kanały do układania kabli oraz przewodów sygnałowych;
- panele i rozdzielnice zasilające oraz aparaty zabezpieczające – w zależności od zapotrzebowania na energię mogą one być umieszczane na jednej lub oddzielnych podstawach (panelach) o określonych poziomach zabezpieczenia elektrycznego;
- bloki i moduły z przekaźnikami i podzespołami elektronicznymi do zarządzania urządzeniem;
- bloki i moduły z elektronicznymi podzespołami komutacji – modemami, adapterami linii łączności, kontrolerami przetwarzającymi informację otrzymaną z czujników.
Szafa jest wykonana z drzwiczkami i zamkami, ograniczającymi dostęp do zainstalowanego sprzętu. W zależności od profilu pracy kompleksu i urządzenia może się zmieniać pod względem typu i rozmiaru, materiału obudowy (metal, plastik), zabezpieczeń elektronicznych. W systemach charakteryzujących się dużymi potrzebami umieszcza się moduły zasilania wysokiego napięcia oraz moduły zarządzania w różnych szafach.
Funkcjonalność i elementy zarządzania
Zewnętrzny panel szafy sterowniczej jest wykorzystywany do gromadzenia parametrów oraz ekspozycji części komponentów, pozwalających wykonywać najbardziej odpowiedzialne działania z kompleksem. Rozwiązania są różnorodne, ale do najbardziej powszechnych wariantów można zaliczyć:
- przyciski (przełączniki) zasilania systemu lub poszczególnych układów, pomp;
- wskaźniki zasilania, stanu awaryjnego (przegrzanie, ciśnienie, odwodnienie rurociągów, przeciążenie);
- wskaźniki trybów pracy, jeśli takie przewidziano w projekcie;
- przyciski zatrzymania awaryjnego lub nadzwyczajnego;
- narzędzia do obrazowania parametrów technologicznych – napięcia, ciśnienia, prądu, innych wskaźników.
W zależności od projektu szafa sterownicza może być umieszczona bezpośrednio na podłodze, na ścianie lub na specjalnym statywie, połączonym z zasilaniem przepompowni i innych urządzeń. Obszar zastosowania szaf sterowniczych oraz szaf automatyki jest bardzo szeroki, dlatego też szafy są bardzo zróżnicowane pod względem typów, rozmiarów oraz swojej budowy.
Nasza oferta i atuty
Firma Sauka Baj oferuje swoim klientom opracowanie i montaż szaf sterowniczych oraz szaf automatyki dla systemów przemysłowej automatyzacji, dyspozytorskich oraz telemetrycznych. Zgodnie z waszymi wymaganiami technicznymi urządzenie zostanie wyposażone w niezbędne komponenty i przetestowane na odpowiednim sprzęcie. Oferujemy urządzenia z certyfikatami, gwarancjami oraz pracami rozruchowymi. Firma zajmuje się również obsługą gwarancyjną i serwisową, zapewnia wszelkie dokumenty niezbędne do wprowadzenia urządzenia do eksploatacji i rejestracji w organach nadzoru technicznego. Ustalić warunki współpracy i koszt urządzenia można kontaktując się z naszymi specjalistami.