Usługi

Serwis gwarancyjny

Serwis gwarancyjny urządzeń pompujących

Zakres obsługi gwarancyjnej pomp przemysłowych oraz systemów przemysłowej automatyzacji jest określony w umowie, zawartej między dostawcom (producentem) i kupującym (eksploatującym) dane urządzenie. Takiego rodzaju współpracy nie dotyczą normy, zawarte w Ustawie o prawach konsumenta.

Gwarancja dostawcy i producenta jest ustalana dla grup i nazw produktów, a warunkiem jej zachowania jest przestrzeganie wymogów technicznych oraz instrukcji na wszystkich etapach eksploatacji od momentu otrzymania wyposażenia przez zamawiającego do zakończenia okresu gwarancyjnego.

Czym jest gwarancja na urządzenia przemysłowe?

Gwarancja w zakresie obsługi i naprawy przemysłowych kompleksów pompujących, przepompowni i ich elementów zakłada, że w przypadku awarii urządzenia, niewynikającej z nieprzestrzegania reguł jego instalacji oraz użytkowania, producent (dostawca) zobowiązuje się do usunięcia problemu

(naprawy, konserwacji sprzętu) na swój koszt, a w przypadku braku możliwości naprawy – wymienienia urządzenia lub jego części na nowe, wydłużając okres gwarancyjny. W ten sposób kupujący jest chroniony przed stratami, wynikającymi z wad konstrukcyjnych lub złego montażu instalacji. Gwarancyjne obowiązki producenta i dostawcy dotyczą nowych urządzeń, nabytych legalnie, z zawarciem umowy, w której określone są obowiązki stron oraz zawarta jest informacja o obsłudze gwarancyjnej.

Kiedy producent może odmówić gwarancji?

W jakich przypadkach dostawca (producent) może odmówić gwarancji na przemysłowe urządzenia pompujące?

 • Podczas instalacji i podłączania urządzeń nie były przestrzegane wymogi technologiczne i instrukcje, prace były prowadzone bez kwalifikacji, bez udziału specjalistów autoryzowanych przez dostawcę.
 • Eksploatacja pomp została zorganizowana w sposób naruszający normy technologiczne i instrukcje producenta, co doprowadziło do ichprzedwczesnego zużycia i awarii.
 • Bieżące naprawy i konserwacje wykonywano z naruszeniem instrukcji dostawcy, bez kwalifikacji, bez udziału autoryzowanych specjalistów.
 • Sprzęt nie był serwisowany, brak zapisów o rutynowych konserwacjach, brak dokumentacji wskazującej, że sprzęt podlega obsłudze
 • Zamawiający nabył urządzenie u osoby trzeciej, nie posiadającej pełnomocnictwa i umowy z producentem.

W przypadku przestrzegania wszystkich warunków, instrukcji i norm technologicznych wskazanych w dokumentacji, producent i dostawca organizują naprawę lub wymianę pomp, systemów automatyzacji, dyspozytorskich, telemetrycznych oraz zarządzania na swój koszt. W przypadku braku możliwości naprawy przeprowadzona zostaje wymiana urządzenia lub poszczególnych podzespołów, elementów z wydłużeniem gwarancji.

Podstawowe warunki zachowania gwarancji na urządzenia przemysłowe i pompy

Można uniknąć utraty gwarancji na urządzenia przemysłowe, przestrzegając warunków producenta. W tym celu wystarczy działać w ramach obowiązującej umowy i wykorzystać możliwości, oferowane przez dostawcę:

 • do montażu i uruchomienia urządzeń zaangażować specjalistów autoryzowanej firmy, prowadzących pełny kompleks prac rozruchowych;
 • skorzystać z usług konsultacyjnych nadzoru nad procesem instalacyjnym autoryzowanej przez producenta firmy;
 • przestrzegać wymogów dotyczących konserwacji sprzętu, zlecać prace specjalistom z odpowiednimi zezwoleniami, zgodnie z umową;
 • przestrzegać trybów eksploatacji i niezwłocznie zgłaszać usterki (awarie) przedstawicielowi dostawcy, zlecać naprawę urządzeń tylko specjalistom autoryzowanym przez producenta.

W przeważającej większości przypadków dostawy urządzeń są realizowane z zawarciem umowy o świadczeniu usług gwarancyjnych. Rezygnacja z nich nie ma sensu, gdyż tego typu rodzaj serwisu jest traktowany jako obowiązek dostawcy bez pobierania dodatkowych opłat.

Okresy gwarancyjne, programy, możliwości

W zależności od warunków producenta okresy gwarancji na pompy przemysłowe i inne urządzenia mogą być stałe lub wydłużane, dynamiczne. Standardowa forma umów w większości przypadków przewiduje okres 12 miesięcy od momentu instalacji lub nabycia urządzeń. Jednocześnie producent może zaoferować

rozszerzoną formę gwarancyjnego pakietu obsługi:

 • dłuższy okres gwarancji (do 24-36 miesięcy) na określone modele urządzeń lub zestawy urządzeń;
 • wydłużenie gwarancji w przypadku przestrzegania warunków obsługi, organizacji prac rozruchowych, wykonywanych przed przedstawicieli dostawcy;
 • utrzymanie urządzeń w stanie, w którym ryzyko ich uszkodzenia czy awarii jest zredukowane do minimum;
 • uczestnictwo w programach wsparcia oraz zbieranie informacji o eksploatacji urządzeń.

Złożone pod względem budowy urządzenia i kompleksy przemysłowe składają się z połączonych komponentów i jednostek funkcjonalnych, które podlegają oddzielnej gwarancji. W takich przypadkach dostawca ustala warunki naprawy i wymiany poszczególnych komponentów urządzenia, pozwalające na szybkie wykonanie naprawy i wymiany w ramach gwarancji z wydłużeniem okresuzobowiązań. Serwis urządzeń oraz przeprowadzanie rutynowych konserwacji może być włączone w gwarancję (zgodnie z warunkami dostawcy).

Ekspertyzę usterek przeprowadzają autoryzowane przez dostawcę (producenta) centra serwisowe. Prace mogą być wykonywane w firmie serwisowej lub na miejscu eksploatacji sprzętu w zależności od warunków. Kosztami transportu gwarancyjnego sprzętu oraz przyjazdu specjalistów może zostać obciążony dostawca lub kupujący w zależności od warunków umowy.

Gwarancyjne centrum serwisowe

Firma Sauka Baj Sp. z o.o. realizuje obsługę gwarancyjną, naprawy, ekspertyzy usterek i wymianę przemysłowych pomp wiodących producentów w UE. Usługi obejmują pełny kompleks prac konserwacyjnych na podstawie dokumentacji gwarancyjnej, wykonanie szybkiej naprawy, w tym również przyjazd specjalistów do przedsiębiorstwa.

Sauka Baj Sp. z o.o. jest autoryzowanym przedstawicielem producentów pomp i systemów przemysłowej automatyzacji dla ogrzewania, wodociągów i kanalizacji w różnego typu przedsiębiorstwach. Świadczymy usługi gwarancyjne na rzecz kupujących urządzania od innych dostawców. Oferujemy pomoc przy uruchomieniu, nadzór nad procesem instalacyjnym oraz obsługę serwisową pomp przemysłowych.

 

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.