Usługi

Prace rozruchowe

Prace rozruchowe – urządzenia pompujące oraz automatyka przemysłowa

Rozruch urządzeń pompujących i systemów przemysłowej automatyzacji polega na przeprowadzeniu kompleksowych prac w zakresie uruchomienia i oddania do eksploatacji nowych urządzeń. Zamawiający nie bierze udziału w tych pracach, zapewnia jedynie warunki do ich przeprowadzenia i ma możliwość obserwowania działań specjalistów. Do wykonania zadań związanych z uruchomieniem urządzeń zatrudnieni są specjaliści dostawcy (producenta) urządzenia lub autoryzowane przez nich firmy i osoby.

Komu jest potrzebne przeprowadzenie prac rozruchowych przez naszych specjalistów

Usługa przeprowadzenia prac rozruchowych, wykonywana w ramach umowy, jest przydatna dla przedsiębiorstw, nabywających skomplikowane, nowoczesne urządzenia, wymagające przestrzegania instrukcji i specyfikacji producenta na etapie od dostawy do uruchomienia i rozruchu. W przypadku samodzielnego montażu urządzeń i operacji rozruchowych prawdopodobieństwo wystąpienia błędu i uszkodzenia maszyny znacznie wzrasta.

Zgodnie z warunkami dostawy u przeważającej większości producentów odstąpienie od warunków technicznych prowadzi do utraty gwarancji. W rezultacie przekłada się to na wysokie koszty naprawy sprzętu. Zamawiający (kupujący) nie posiada doświadczonych specjalistów, znających budowę i właściwości urządzeń, co znacznie zwiększa ryzyko doprowadzenia ich do uszkodzenia i odmowy świadczenia obsługi gwarancyjnej.

Charakterystyka prac rozruchowych w przedsiębiorstwie

Prace rozruchowe dzielą się na etapy w zależności od zaawansowania i zestawu zadań. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku dostawy urządzeń pompujących i systemów przemysłowej automatyzacji należy:

  • sprawdzić stan opakowania, kompletność dostawy, zgodność ze specyfikacją (zawartą w umowie) i kompletność dokumentacji;
  • zebrać i ustawić zespoły (części) kompleksu na wcześniej przygotowanym przez kupującego miejscu, uprzednio sprawdzając ich zgodność z warunkami eksploatacji;
  • podłączyć zasilanie, główne linie doprowadzenia i odprowadzenia wody, podłączyć narzędzia pomiarowo-kontrolne i urządzenia sterujące, zintegrować system przekazywania danych z istniejącą siecią.
  • przeprowadzić testowanie (uruchomienie próbne) urządzeń zgodnie z instrukcją, w której mogą być przewidziane różne warianty i kolejność prób.

Po uruchomieniu testowym (próbnym) specjaliści przechodzą do rozruchu urządzeń, wprowadzając je w tryb stabilnej pracy w ramach parametrów, ustalonych przez wymagania techniczne i instrukcje producenta. W niektórych przypadkach, kiedy zamawiający posiada własne stanowisko lub może zatrudnić wykwalifikowanych wykonawców, dostawca może zaoferować nadzór nad procesem instalacyjnym oraz następujące po nim prace rozruchowe.

Na podstawie wyników prac sporządzana jest dokumentacja, która może zostać dołączona do Aktu oddania urządzenia do eksploatacji. W rezultacie te dokumenty służą jako podstawa obsługi gwarancyjnej.

Typowe problemy w przypadku samodzielnego uruchamiania nowych urządzeń

Najbardziej powszechne błędy i związane z nimi zagrożenia, wynikające z rezygnacji wykonania prac rozruchowych przez specjalistów dostawcy to:

  • Późne wykrycie niekompletności, brak dołączonych dokumentów, uszkodzenie części i zespołów podczas
  • Błędy w przygotowaniu miejsc dla instalacji urządzeń, niedostateczne przygotowanie powierzchni i pomieszczeń.
  • Błędy w montażu urządzenia, nieprawidłowe podłączenie zasilania elektrycznego i rurociągów, nieprawidłowa instalacja komponentów systemu
  • Naruszenie kolejności testowego uruchomienia, niedostateczna weryfikacja parametrów mocy i zasilania, prowadząca do awarii sprzętu i wadliwego działania systemu.
  • Błędy w programowaniu urządzeń i integracji z procesami technologicznymi, prowadzące do zwiększonego zużycia i nieproduktywnego działania pomp, systemów dyspozytorskich i telemetrycznych.

Rezultatem takich błędów może być ciąg awarii, począwszy od nieprawidłowej pracy urządzeń i utraty ich funkcjonalności do poważnych uszkodzeń, wymagających nakładów finansowych w celu ich usunięcia. W przypadku prac rozruchowych wymagane jest etapowe lub wybiórcze podłączanie poszczególnych komponentów urządzenia, i to zdecydowanie zwiększa ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia, jeśli zadanie wykonują nieznający go specjaliści.

Nasze usługi i korzyści z nich wynikające

 

Firma Sauka Baj oferuje usługi w zakresie prac rozruchowych przedsiębiorstwom przemysłowym, rolniczym, sektorowi transportowemu i komunalnemu. Wysyłamy swoich specjalistów w celu przygotowania, uruchomienia oraz regulacji pomp i przepompowni w systemach grzewczych, wodociągowych, kanalizacyjnych i przemysłowej cyrkulacji wody.

Firma posiada zezwolenia wiodących producentów, przygotowuje i oddaje do eksploatacji przemysłowe systemy automatyzacji i dyspozytorskie. Jesteśmy gotowi przeprowadzić kompleksowe prace rozruchowe na sprzęcie zakupionym od nas, jak i od innych dostawców. Przygotowujemy pełen pakiet dokumentacji, zapewniamy wszystko, co niezbędne do sporządzenia raportu oraz obsługigwarancyjnej urządzeń. Na podstawie oddzielnej umowy prowadzimy nadzór nad instalacją oraz serwis przemysłowych pomp i automatyki. W celu uzgodnienia warunków współpracy zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami

Dbamy o Twoją prywatność

klikając przycisk „AKCEPTUJĘ” lub zamykając to okno zgadzasz się, aby Sp.z o.o. SAUKA BAJ przetwarzala Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż saukabaj.pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie saukabaj.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi saukabaj.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.